Novela zákona č. 48/1997 Sb., o
veřejném zdravotním pojištění požaduje předložení farmakoekonomického hodnocení
– tzv. nákladové efektivity, pouze v případech, kdy dochází ke zvýšení
nákladů vynaložených z veřejného zdravotního pojištění.
Důvodová zpráva k tomuto
bodu uvádí, že přípravky, které nepředstavují pro zdravotní systém výdaje
navíc, jsou automaticky nákladově efektivní.
Samotná definice nákladové efektivity v sobě ale dopad do rozpočtu nezahrnuje.
Nákladová efektivita |
Dopady do rozpočtu |
Určení poměru mezi náklady a přínosy spojenými s použitím léčivého přípravku ve srovnání s použitím jiného léčivého přípravku nebo léčebného postupu. |
Rozdíl nákladů na léčbu daného onemocnění spojenou s použitím posuzovaného léčivého přípravku a nákladů na léčbu s použitím jiného léčivého přípravku nebo léčebného postupu, který již je hrazen z prostředků zdravotního pojištění. |
Dochází zde tak ke směšování pojmů, které v krajních případech může vést k tomu, že bude možné hradit léčivý přípravek, který sice není nákladově efektivní, ale nepřináší pro systém veřejného zdravotního pojištění výdaje navíc.
Otázkou zůstává i konkrétní hranice či způsob výpočtu výše akceptovatelného dopadu do rozpočtu, protože novela se pouze odkazuje na obecný pojem veřejného zájmu.
Samotná novela nám nedává jasné odpovědi na řadu dalších otázek, a proto i nadále budeme v rámci našeho newsletteru pečlivě sledovat vývoj v této oblasti a postupně o novinkách informovat.
Zajímají Vás podrobnosti k dopadům novely zákona o veřejném zdravotním pojištění? Společnost Pharmeca a.s. pravidelně přestavuje a komentuje významné změny, které novela v oblasti cen a úhrad přináší, a to v rámci svého firemního newsletteru.
Newsletter Vám přináší nejen informace o legislativních změnách v lékové oblasti, ale pomůže Vám se zorientovat v rozhodovací praxi státních institucí, stejně jako v důležitých aktivitách lékových agentur.
Připravte se na změny s námi. Kontaktujte nás.